Můj čas, stejně jako nás všech, je poměrně krátký. Také proto dost zvažuju, co v něm budu dělat, jaký krok bude ten následující, do čeho se pustím, co nechám být, co mě zajímá

Proto bych se dnes ráda zmínila o knížce zcela nového autora Josefa J Novotného, pro kterého je to prvotina. Kniha HC Faraoni Frýštejn a aljašský démon vypráví o hokeji v druhé lize v imaginárním městečku Frýštejn. Možná se ptáte: proč zrovna v druhé lize? Možná proto, že ač se to nezdá, i tam jsou pletichy podobné jako v první…

Vše začíná příjezdem slavného hokejového brankáře z Aljašky, Gary Roddingtona, který má být spásou pro hokejový tým HC Faraoni. Hvězda, která má problém s drogami a s alkoholem a dalšími excesy, ale pro peníze pojede třeba i na konec světa. Nakonec je ubytován u Karla Švarce, vypravěče příběhu, a jeho rodiny. Přes prvotní žárlivost na slávu, uznání, zahraniční zkušenosti a vytlačení z pozice jedničky brankáře HC Frýštejn si i Karel (v reálu pracující v pivovaru a mající ženu a dvě děti) a vůbec všichni Garyho oblíbí.

Karel, vzhledem k přibývajícímu věku, postupně dělá u týmu alespoň kustoda, a amatérského dohazovače nového hráče, který by mohl být jeho syn. Rodinná pohoda je narušena v okamžiku, kdy zjistí, že Garyho tým napálil, a tolik peněz, které mu slibovali, mu nikdy nedají. Tento způsob vychytralosti je blízký tomu, co se děje i v jiných odvětvích zřejmě ve většině koutech světa. Ale řekněme si upřímně, Češi se rádi a často chlubí tím, že ví, jak něco obejít nebo někoho podvést. Ale aby řeč nebyla jen o Češích, na své si přijdou i Američani, hokejoví mistři, kteří si myslí, že se svět točí kolem nich, a i přestože Gary udělá dítě jedné slečně z pivovaru, odmítá se přiznat k otcovství. Hrající v té době již za jiný tým, zklame všechny ve svém okolí, kteří mu dřív byli nápomocní.

Před posledním zápasem sezóny Karel definitivně odchází od hokeje, a to i přes různé nabídky šéfa týmu, který má na svědomí pletichy s penězi, podvody a lži. Nechce být součástí manipulací, toků peněz od města, a místo toho nachází mír a klid v bezpečí své rodiny, kterou po tolik let zanedbával.

Svého času investovaného do této knihy nelituji. Jak je těžké říct sbohem tomu, co vás několik let bavilo, ale nikdy neživilo, jak je vůbec těžké říkat ne, postavit se mnohdy nehezké realitě čelem a nalézt svůj vlastní klid.

Velice milý a reálný příběh o životě, tak jak stojí a běží.