Vždycky mám tolik témat, o kterých bych chtěla psát, a když dojde na věc, zjistím, že je pondělí a že už nevím jak a kde začít. Spousta myšlenek, nápadů a prožitků ve chvílích, které přejdou a pokud je rovnou nenapíšu, už se k nim zpětně těžko vracím. Taky to tak máte?!

Dnes lovím v paměti a přemýšlím o tom, na co jsem poslední dny intenzivně myslela. Kdo mě zná, ví, že mám velké zaujetí pro témata související s 2. světovou válkou. Ačkoliv je to téma nemilosrdné, kruté a smutné, často se k němu znovu a znovu vracím, ať už ve formě knížek, filmů nebo jiných dokumentů.

Když jsem viděla divadelní záznam představení 294 Statečných Divadla pod Palmovkou, ještě pár dnů potom jsem na to pořád myslela. Znovu se ve mně objevil velký zájem o toto téma s cílem obejít všechny ulice a domy, kde těchto 294 lidí žilo.

Mám-li na to čas, každý den si dělám procházky. Nedávno mě to táhlo směrem k domu obývanému kdysi rodinou Moravcových, která si sama vybrala a tak trochu předurčila svůj osud, jedna z 294… Už dříve jsem o nich měla načteno celkem dost, představovala jsem si je na základě vyprávění, fotografií, ale když jsem viděla divadlo, které jim na moment vdechlo život, najednou jsem měla pocit, že jsem ještě lépe dokázala vnímat pocity, situace a emoce plné vnitřních rozporů

Tiše v hloučku nevědomých kolemjdoucích vzdávám hold a ptám se sama sebe:

Jak moc nebo naopak málo to dnes znamená?

V době, kde sídlí ČSOB a žije velká spousta osob? Jak to vnímají? Ví o tom vůbec? Všimnou si vysoko uložené pamětní desky, která jde špatně přečíst? Co cítí, pokud vědí, že žijí v bytě po někom, kde přišla o život celá rodina?

Hlavou se mi honí myšlenky jako například, na co se ptali a na co mysleli lidé, kteří viděli černé auto před domem? Jaký to byl pocit, že si teď můžou jít pro kohokoliv z nás? Co se mi honí hlavou, když je to moje poslední hodina, minuta a pak počítám jen vteřiny?

Velká spousta otázek a žádná odpověď.

Ale ten pocit vděčnosti je velký.

 

A proč že se k těmto tématům stále vracím? Čerpám z jejich odvahy a mám pocit, že se mi pak lépe daří rozpoznat, co je v životě opravdu důležité.